Kornai János (dedikált)

A hiány (dedikált)

2990Ft Szállítási költség info shipping cost

Pulai Miklós közgazdásznak dedikálva.

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadás éve: 1982
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 610

A ​könyv címe ismert jelenségcsoportra utal. Valamennyien találkozunk vele mint fogyasztók: ismételten „hiánycikkek” zavarják az ellátást, sokan várnak arra, hogy telefont kapjanak, új autóhoz jussanak stb. A lakáshiány egyike legnyomasztóbb társadalmi gondjainknak. Emellett termelõként is minduntalan hiányokat tapasztalunk. Nem ritka a fennakadás az anyagok, félkész termékek, alkatrészek utánpótlásában. Éles formában jelentkezik az építõipari és szerelési kapacitás hiánya a beruházások megvalósítása során. Mindinkább a termelés növekedésének fékezõjévé válik a munkaerõhiány.
Sok gyakorlati szakember és elméleti közgazdász úgy véli: itt sokféle különálló jelenségrõl van szó; noha a tünetek hasonlítanak, a kiváltó ok mindegyik esetben más és más. Ezzel szemben a könyvben kifejtett gondolatmenet szerint valamennyi felsorolt jelenség egy tõrõl fakad, s végsõ soron közös fõ okokra vezethetõ vissza. Azt helyezi elõtérbe, ami a sokféle hiányjelenségben, s azok magyarázatában közös. Meghatározott társadalmi feltételek, a gazdasági mechanizmus bizonyos tulajdonságai állandóan újjászülik a hiányt.
A hiány elemzése sokfelé ágazó téma. Egyike a szocialista gazdaság központi problémáinak. Összefügg, akár mint ok, akár mint következmény, a gazdasági élet minden lényeges folyamatával. Ezért a könyv széles körû, átfogó elemzést végez; végigmegy a közgazdaságtan szinte minden fõbb fejezetén. A termelésbõl indul ki, majd késõbb áttér a forgalmi folyamatokra, a piacra, s végül a háztartási fogyasztásra. Áttekinti a gazdálkodás pillanatnyi, rövid és hosszú távú alkalmazkodását. Elsõsorban a mikroökonómiai leírásra, a vállalat, a közület és a háztartás viselkedésére összpontosítja a figyelmet. Emellett azonban néhány fejezet makroökonómiai elemzést is végez.
A szerzõ igyekszik a köznapi tapasztalatból kiindulni: azokból a megfigyelésekbõl, amelyeket a vállalati anyagbeszerzõ, a beruházási hitelt, támogatást igénylõ vállalati vezetõ, vagy a vásárlási körútra induló háziasszony tehet. Az elemzés közvetlen elemzés szintjérõl próbál eljutni a szélesebb, általánosabb elméleti megállapítások szintjéig.
Néhány példa a szerzõ által vizsgált jelenségekre, viselkedési szabályosságokra: a vállalat anyagfelhalmozási és munkaerõ-tartalékolási tendenciája; a kényszerhelyettesítés, kényszerköltés és kényszermegtakarítás különbözõ formái; a „beruházási éhség” és a vállalatok, közületek expanziós törekvése; a vállalati költségvetési korlát „puhasága” és „keménysége”; az alkalmazkodás súrlódásainak különbözõ típusai; a vállalat érzékenysége vagy érzéketlensége az árak iránt; ár- és bérfelhajtási tendenciák; a munkaerõhiány és -felesleg együttes jelentkezése: a pénz passzivitása és így tovább.
A könyv fõképpen a szocialista gazdaság problémáit vizsgálja, elsõsorban a hazai tapasztalatok alapján. Ezt számos kérdés kapcsán kiegészítik a kapitalista gazdasággal végzett összehasonlítások.
Miközben a mû fõ témája a hiány leíró-magyarázó elméletének kidolgozása, melléktémájának a gazdasági rendszerelmélet módszertanának továbbfejlesztését tekinthetjük. Ezt a törekvést szolgálják azok a fejtegetések, amelyek a gazdasági rendszerek normál állapotával, a rendszerekre jellemzõ normákkal és tûrési határokkal foglalkoznak.
A könyv mind elméleti, mind módszertani szempontból folytatása és továbbfejlesztése a szerzõ korábbi mûvében, az „Anti-Equilibrium”-ban felvetett gondolatoknak.
A mû jól követhetõ a matematikában nem jártas közgazdász olvasó számára is. A képletek verbális magyarázata, valamint 69 ábra szolgálja a mondanivaló megértésének megkönnyítését.

Friss könyvek a címlapról