Petrik Ottó

Járműmodellek vezetékes távirányítása

700Ft Szállítási költség info shipping cost

A papírborító szakadt, a könyv jó állapotú.

Elfogyott

  • Példány állapota: közepes
  • Kiadó: Műszaki
  • Kiadás éve: 1965
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 200

Ma már elcsépelt közhelynek számít, hogy modellezéssel és barkácsolással foglalkozó könyvek előszavában korunk hatalmas iramú technikai fejlődésére és a politechnikai képzés fontosságára hivatkoznak. Joggal, hiszen ez a fejlődés elválaszthatatlanul hozzátartozik mindennapi életünkhöz, természetesnek vesszük és igényeljük. A “technizálódás” tükröződik a kisgyermek játékain, az ifjúság érdeklődésében és a felnőttek szórakozásaiban is. Nagyapám annak idején még különc helyi nevezetességnek számított Kismartonban, mert szabad idejében fúrt-faragott, barkácsolgatott: lejtőn sétálgató fabábukat, szemet csipegető csibéket egyszerű mechanizmussal, de készített kakukkos órát is, szép hangú hegedűt és intarziás sakkasztalkát. Ha ma faragná bábuit, szintén különcnek tartanánk; de most azért, mert modellvasutat, elektronikus orgonát vagy kibernetikus teknősbékát épít.
Könyvem tárgyalásmódja és felépítése némileg eltér a tárgykör szokásos munkáitól, amennyiben nem egyes modellekre vonatkozó meghatározott építési utasításokat, leírásokat tartalmaz, hanem igyekszik a témakört kézikönyvszerűen úgy összefoglalni, hogy bármilyen felmerülő problémára – ha nem is kész megoldást, – de legalább tájékoztató iránymutatást vagy kiinduló ötletet tudjon adni.
A modelltávvezérlésben előfodruló problémák, különösen nagyobb számú, különböző feladat esetén – például kiterjedt modellvasúti üzem – igen szoros kapcsolatban vannak a távvezérlés mellett az automatikával sőt a kibernetikával is, s így azok megismeréséhez is alapul szolgálnak. A fentiekből következik: feltételezzük, hogy olvasóink már rendelkeznek bizonyos mértékű matematikai jártassággal és középiskolai fizikai ismeretekkel. Ennek ellenére – a különböző korú, műveltségű és gyakorlatú érdeklődőkre való tekintettel – szükségesnek tartottuk a legfontosabb alapfogalmak összefoglalását.
Az általános ismereteket a könyv első része tartalmazza. Összeállításakor az a gondolat vezetett, hogy az olvasó lehetőleg ebben az egy kötetben összegyűjtve találja meg a tervezés közben esetleg felmerülő kérdésekre a választ. Ugyanez a szempont érvényesül egyébként a munka zömét kitevő második részben is, amely az elektromos távirányító berendezések egyes szerkezeti elemeivel és alapvető kapcsolási megoldásokkal foglalkozik. Ezek alkalmazására az utolsó részben különböző területekről összeválogatott példákat mutatok be.
Lehetséges, hogy az ismertetések néhol szűkszavúak, a témakör azonban olyan hatalmas anyagot ölel fel, hogy bővebb tárgyalásra ilyen terjedelmű munka keretében nincs lehetőség, s ezért viszonylag bőséges irodalmi tájékoztatást adok. Ebben szerepel minden forrásmunka, valamint azok a hazánkban elérhető könyvek és cikkek, amelyek a tárgyalt kérdéssel bővebben foglalkoznak.

Friss könyvek a címlapról