Cholnoky Jenő

A Föld és élete IV.

1990Ft Szállítási költség info shipping cost

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadó: Franklin-Társulat
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 548

A kontinensek a Föld felszínén nincsenek egészen véletlen szerint elszórva, hanem némi rendet lehet felfedezni elhelyezkedésükben, ha nemcsak a partvonalaknak sokszor igazán csak esetleges szabálytalanságaira, hanem a kontinensek szerkezetére vagyunk tekintettel.
Tudjuk, hogy a kontinensek mindenfelé igen hirtelen emelkednek ki a tengerből. A kiemelkedett kontinenst, mint talapzatot, némely helyen elöntve tartja az óceánok vize, de ez az elöntött rész sekély, rendesen nem mélyebb, mint 200 méter. Az ilyen helyeket a kontinentális talapzathoz (continental shelf) soroljuk. Ezekről a talapzatokról hirtelen, meredek lejtővel süllyed a tenger feneke többezer méternyi mélységre. Határozott különbség van tehát a földkéregnek olyan darabjai közt, amelyeket óceáni medencéknek nevezhetünk, meg a kontinensek között. A kontinensek közepes szintje (nívója) mintegy 3-4000 méterrel magasabban van, mint az óceánfenekek közepes szintje.
Ha a különálló talapzatokat külön kontinenseknek vesszük, akkor Európát nem lehet elválasztani Ázsiától. A kettő egy kontinens, s közös nevük Eurázia.
De még más különbségek is vannak az óceánok és a kontinensek között. A kontinensekről könnyű kimutatni, hogy azok túlnyomólag, legnagyobb részükben már a legrégibb geológiai idők óta kontinensek, s ámbár találunk is rajtuk nagy kiterjedésű tengeri rétegeket, azok legnagyobbrészt nem igazi abisszikus (többezer méter) mélységű tenger lerakódásai, hanem csekély kivétellel mind a kontinentális talapzatot néhány száz méternyi vastagságban elborító tengervízből rakódtak le. Még érdekesebb dolog az, hogy a földkéreg mozgásainak legimpozánsabb része, a hegyláncgyűrődés csak nagyon csekély kivétellel, mind a kontinenseken bonyolódott le, a mélységes óceáni fenekeket pedig ilyen kéregmozgás ősidők óta nem érte. Azok nyugalomban vannak, mintha sokkal szilárdabb részei lennének a földkéregnek, mint a kontinensek.

Friss könyvek a címlapról