Gajdó Tamás (szerk.)

Magyar ​Színháztörténet 1873–1920

1490Ft Szállítási költség info shipping cost

Készleten

  • Példány állapota:
  • Kiadó: Magyar Könyvklub / Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
  • Kiadás éve: 2001
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 1066

A ​Magyar színháztörténet első kötete a hivatásos magyar színjátszás 200. évfordulójára jelent meg. A mű a tudományos kézikönyv igényével 1790-től 1873-ig mutatja be a hazai színházművészet fejlődésének legfontosabb állomásait. A Magyar Tudományos Akadémia Színház- és Filmtudományi Bizottságának szellemi irányításával elkészült ennek a munkának a folytatása.
A színjátszás feladata és szerepe a 19. század végén hazánkban is megváltozott, bár továbbra is hatalmi, politikai szempontok befolyásolták a műsorrendet, és adminisztratív úton biztosították a magyar nyelvű színjátszás hegenómiáját az egész országban.
Az állami tulajdonban lévő Nemzeti Színháznak és az 1884-ben megnyílt Opreraháznak kiemelkedő művelődéspolitikai szerepe volt – az új intézményeket azonban kizárólag a közönség szórakoztatására hozták létre, és sorsukat üzleti érdekek alakították.
A Magyar színháztörténet új kötete a 19. század végétől mutatja be az új színházalapításokat, az európai színjátéktípusok meghonosítására tett kísérleteket, a kabaré megszületését és virágzását, a díszlet- és jelmeztervezés történetét, a báb- és előadóművészet kezdeteit. A könyv foglalkozik a német nyelvű társulatok helyzetével, a külföldi vendégművészek játékának hatásaival. Egyúttal először kerül az olvasó kezébe a korszak vidéki színjátszásáról szóló alaposabb összefoglalás.
A kézikönyvben szereplő tanulmányok az 1873-tól 1920-ig tartó időszak európai színházművészeti törekvéséről, a hazai dráma- és színházelméleti gondolkodásról, a legelső színháztörténeti összefoglalásáról, a századelő és a századvég színikritikájáról is tájékoztatnak.
Az összefoglaló munkát kronológia, bibliográfia, név- és címmutató teszi teljessé. A kötet gazdagon illusztrált: az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet ritka képei felidézik a kor hangulatát, a korabeli színház világát.

Budapest színházai
Színházi élet vidéken
Erdély színészete
Dráma- és színházelmélet
A szcenikai művészet története
Kísérleti színházak, bábművészet, kabaré
Színészképzés, színháztörténet-írás, színikritika

Friss könyvek a címlapról