Cseh Éva

A buddhizmus művészete 3. – Japán ​buddhista művészet

700Ft Szállítási költség info shipping cost

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadó: Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum
  • Kiadás éve: 1995
  • ISBN: 9637098500
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 78

Az ​indiai eredetű buddhizmus a kínai kultúra elemeivel gazdagodva az i. sz. 6. században jutott el Japánba. A buddhista világkép és a buddhista művészet mélyrehatóan befolyásolta a japán kultúra fejlődését, értékei beépültek a japánok életébe. A buddhizmus ma is eleven vallás Japánban, művészeti emlékei nagy gazdagságban maradtak fenn évszázadok óta.
Kiállításunk célja, hogy múzeumunk kincsein keresztül megismertesse a magyar közönséget a japán buddhizmus és a japán buddhista művészet sajátos vonásaival, esztétikai értékeivel, a kolostorok hangulatával. A Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum japán buddhista gyűjteménye mintegy kétszáz műtárgyból, szobrokból, festményekből, házioltárokból és rituális tárgyakból áll. A buddha-képmások között legnagyobb számban Amida Buddha szerepel, a legnépszerűbb Dzsódo szekta központi istensége. Néhány korai buddha-képmás kivételével, a gyűjtemény nagyobbik része a 17-19. századból való.
A japán gyűjteményt a Múzeum névadója, Hopp Ferene (1833-1919), vagyonos műgyűjtő alapozta meg vásárlásaival: 1881 és 1914 között megtett öt földkörüli utazása során három ízben is járt Japánban, és elsősorban iparművészeti tárgyakat vásárolt. Amikor 1919-ben a magyar államra hagyta villáját és gyűjteményét, az már mintegy négy és fél ezer távol-keleti műtárgyból állt, s köztük voltak a kiállításunkon látható háziszentélyek is. A Kelet-Ázsiai Múzeum megalapítása után a gyűjtemény kiegészült a Szépművészeti Múzeum japán gyűjteményével, amelyet gróf Vay Péter (1864-1949) 1906-ban állami megbízásból vásárolt Japánban és a Távol-Kelet más országaiban. A bemutatott buddhista szobrok és festmények túlnyomó többsége az ő gyűjtéséből származik.

Friss könyvek a címlapról