Sinclair Lewis

Babbitt I-II.
Irodalmi Nobel-díjasok Könyvtára 17-18.

2990Ft Szállítási költség info shipping cost

A Babbitt I. borítója kicsit meg van karcolódva.

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadó: Metropolis Media
  • Kiadás éve: 2010
  • ISBN: 9789639828780
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 266

Sinclair Lewis a XX. századi amerikai realista irodalom egyik kimagasló alakja, aki az újságírói pályáról tért át az irodalom világába. Korai, relatív ismeretlensége 1920-ban, a Főutca megjelenésével ért véget, majd 1922-ben a Babbitt-tal az újvilág egyik legismertebb és legvitatottabb szerzőjévé vált. Az író a szatirikus gúny és a precíz realizmus erős elegyével tárja elénk a múltszázad elejének amerikai rögvalóságát. A kételkedő, elégedetlen kisember szemével, alulnézetből láttatja az élet hatalmas kihívásait, és a kétségbeesett kapálózást egy széthulló egzisztencia maradványainak megőrzésére. Műveiben a beteljesületlen álmok barangolnak szemlesütve a névtelen közép-nyugat kisvárosainak poros főutcáin, a a beteljesülés felé vezető helyes ösvényt kutatva.

Sinclair Lewis immár klasszikusnak számító regénye sok millió példányban forog közkézen, és lefordították minden kultúrnyelvre. Babbittet világszerte ismerik, mint egy élő embert. És csakugyan él – alakját a valóság után mintázta az író, aki felismerte és jellegzetesen megrajzolta az amerikai kis- és közép-üzletember típusát.
Típus a rohamosan növekedő, minden “komfortot” imádó, de kultúrában szegény kisváros, Zenith is. Itt él Babbitt, reggeltől estig ingatlanforgalmi irodájában, aztán klubjában, hozzá hajszálnyira hasonlító, szabványosított életű és gondolkodású barátai közt. Véletlenül találkozik a kalanddal, a szerelemmel is és megpróbál kitörni nyárspolgári élete rácsai közül, de Zenith társadalma nem tűri a lázadás e bátortalan kísérletét sem és visszakényszeríti Babbittet az akolba.

George Babbit tipikus kisvárosi figura Amerika egyik eldugott sarkában, Zenith-ben. A negyvenhat éves ingatlankereskedő életéből látszólag semmi sem hiányzik, a rohamtempóban modernizálódó társadalom összes vívmánya elérhető számára, egyvalamit kivéve: a boldogságot. Babbitt a teljesítménykényszer és az elégedetlenség kettős prése alatt nyög. Szorult helyzetéből először a fantázia világába menekül, majd a társadalmi konvenciók lerombolása felé tör, hogy ábrándjait megvalósíthassa. Három gyermekét és szerető feleségét cserbenhagyva űzőbe veszi álmai tündérét, akit egy vonzó, bohém, fiatal özvegy képében vél megtalálni.

Sinclair Lewis regényében az amerikai álmot és annak megtestesítőjét, a 40-es évei közepén játó, sikeres üzletember szatíráját írta meg. Minden tekinetben az amerikai átlagez: nemcsak főhőse, de a képzeletbeli város, ahol a cselekmény játszódik, Zenith ugyancsak. És ne feledjük, amikor Lewis 1930-ban megkapta az irodalmi Nobel-díjat, a bizottság kiemelte ezt a regényt, mely az 1920-as évek Amerikáját leginkább és legjobban megragadó művet. Hegedűs Géza ezzel kapcsolatban így fogalmaz: Az európai ember csöndesen mosolyog és bólint: „Igen, ilyenek lehetnek az amerikaiak. Ezzel ugyan nem érdemes felvágni” – de igazán senki se haragszik Babbit úrra, a nyárspolgáriság, fontoskodás, sznobság típuspéldájára, arra a viszonylag gazdag üzletemberre, aki vagyona ellenére is reménytelenül kispolgár. Unalmasabb alakot, unalmasabb történetet még senki se rajzolt meg olyan érdekesen, olykor még mulatságosan is, mint Lewis „Babbit” című regényében.

Friss könyvek a címlapról