Bayer István

A ​drogok történelme

5490Ft Szállítási költség info shipping cost

Készleten

  • Példány állapota:

A ​könyv szerzője Bayer István gyógyszerészprofesszor, nemzetközi hírű tudós és szakértő, aki hat éven át volt az ENSZ Kábítószer Főosztályának munkatársa, és tizenkét évig képviselte Magyarországot az ENSZ Kábítószer Bizottságában, melynek elnöke is volt.

“Könyvem közreadásával az a célom, hogy a múlt, jelen és jövő objektív elemzésével segítséget nyújtsak azoknak, akik el akarnak igazodni a (drogrengetegben) és nem azzal akarják tölteni az időt, hogy – a drog, a fogyasztó, a termelő ország, a fogyasztó ország, az ellenség, a kapitalista társadalom és a sátán „sorozatból” – kiválasszák a felelőst.”

A kábítószerek és a kábítószer-használat történelmével foglalkozó könyv a jelenlegi magyarországi drogfogyasztás jellemzésén túl átfogó képet ad a nemzetközi
Kábítószer-fogyasztásról is, részletesen elemezve a különböző országok közötti különbségeket. Bayer István egyébként aktív szerepet töltött be három nemzetközi kábítószer-egyezmény kidolgozásában és évtizedek óta veszik igénybe szakértelmét vezető szakemberként nemzetközi szervezetek (ENSZ, Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szerv, WHO, stb.) Így könyvével valós képet tud nyújtani ezen szervezetek működéséről, a nemzetközi együttműködések megszületéséről és fejlődéséről.

Tudta Ön?

– Az LSD az állatok viselkedését is összezavarja. A pók összevissza szövi hálóját, a macska pedig páni félelembe esik az egerek láttán.

– A droghasználat elterjedése óta egyre több drogfüggő újszülött születik. Tőlük – azért, hogy életben maradjanak – csak fokozatosan lehet megvonni a kábítószert.

– A legtöbb kábítószeres beteg Magyarországon a 20-24 éves korcsoportba tartozik.

– Nemcsak a kábítószer-fogyasztók, a dílerek között is egyre több a fiatalkorú. A magyar kábítószerhelyzetet összegző statisztikák készítésekor ahhoz, hogy az adatok a valóságot tükrözzék, létre kellett hozni a 15 évnél fiatalabb kategóriát is.

– A Német Szövetségi Köztársaságban 1970-ben fél kg heroin lefoglalása és 29 fiatal halála jelezte a heroin megjelenését. 1976-ban ez a mérleg már 167 kg foglalás és 337 haláleset volt. Magyarországon 1999-ben 27 olyan haláleset volt, ahol a rendőrségi helyszínelés, az igazságügyi orvos-szakértő, korboncnok a kábítószert jelölte meg a halál okaként. Ezek a halálesetek mind Budapesten történtek, jellemzően heroin túladagolás miatt.

– 1999-ben Magyarországon az 1873 heroin-fogyasztó 80%-a naponta fogyasztott heroint intravénás injekcióval.

„A probléma valójában nem a drog, hanem az ember. Morfium nélkül például elképzelhetetlen lenne egy kórház működése. Az ember felelőssége, hogy élvezeti szerként kezdte használni azt, ami korábban az életet mentette meg.” – mondta Bayer professzor a „ A drogok történelme” című könyv írója, a mű bemutatóján. A csaknem 400 oldalas kötetből megtudhatjuk, hogy Indiában évszázadokon át az ópium volt az egyedüli gyógyszer a fájdalomcsillapításra, köhögéscsillapításra, altatásra, idegnyugtatásra. Az Inka Birodalomban a koka-levelek segítségével már olyan koponyaműtéteket is el tudtak végezni, melyek Európában a XX. Század előtt még elképzelhetetlenek voltak. Mára az ember ezeket a gyógyszereket alakította át „gyilkos-élvezet”-i szerekké, kábítószerekké.
A könyv célja, hogy korrekt és pontos tájékoztatással szolgáljon a közvéleménynek a kábítószerekről, azok veszélyeiről, a drogok kialakulásáról, a drogfogyasztás történelméről és azokról a tényekről, amelyek a különféle szerek megjelenését, elterjedését okozták. Az olvasó megismerkedhet a hallucinogén anyagok történetével a sámánok által használt gombáktól kezdve a hasison át, egészen az LSD-ig. Az ismeretterjesztő munka olvasmányosságának köszönhetően a könyv alkalmas arra, hogy ne csak a szakembereket, hanem a laikusokat, a szülőket is tájékoztassa a drogokról. A könyv kiadását követően Herbert Shaepe, az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési Bizottságának főtitkára elmondta: „A nemzetközi együttműködéssel megvalósított állami kábítószer-ellenes tevékenység csupán az egyik aspektusa a kábítószer-használat megfékezésének. A valódi megoldás egy olyan társadalom lenne, ahol a kábítószer nem elfogadott.” Ahol a felnőttek és a fiatalok egyaránt felismerik, hogy mindenkit károsít a drogfogyasztás terjedése, a drog-kereskedelem.
A könyv utószavában kifejti, a kormány drogpolitikája komoly hatást gyakorolhat a társadalomra, de a droghelyzetet végső soron a társadalom magatartása fogja meghatározni.
A „Drogok történelme” egyébként részletesen összegzi az ópium és ópiátok, a stimulánsok, a kannabisz származékok, a hallucinogének és az altatók, nyugtatók, szorongásoldók, antidepresszánsok jellemzőit. Emellett képet ad a 20. századi droghelyzetről, a statisztikai változásokról, az egyre terjedő szintetikus szerekről és a nemzetközi kábítószer-ellenőrzési rendszerek kialakulásáról és fejlődéséről. Bayer professzor, a statisztikai összegzést és kábítószer-ellenes tevékenység összegzését követően, felhívja a figyelmet arra is, miszerint:
„Szintetikus forradalom előtt állunk, mert a természetes tudatmódosítók egyre jelentéktelenebbé válnak a jövőben, hiszen egyetlen egérkattintással új molekulák hozhatók létre, melyek egyre tökéletesebb szintetikus drogok alkotóelemi lesznek.”

  • Bayer István
  • 1

Friss könyvek a címlapról