A nagy filozófus feleségeként vált ismertté hazájában a szerző, de önéletírása kiadását nem férje személye teszi indokolttá, hanem az írónő egyénisége, élményei, élete.
Az angol középosztályból származó szép és tehetséges fiatal lány már egyetemi éveiben vonzódik a pacifista és antinacionalista nézetekhez – ami az első világháború éveiben nem volt magától értetődő. Kutató szelleme elviszi a húszak évek elején a születő szovjetországba, majd Kínába is. Russell-lal kötött házassága idején szabadiskolát nyitnak, amelyben modern szellemben nevelik a gyermekeket. A Munkáspárt keretében egyre lelkesebben harcol a nők jogaiért a munkához, a közéleti tevékenységhez és a szerelemhez. Erélyesen fellép a polgári család egyéniségét korlátozó és álszent törvényei ellen, a szabad és képmutatás nélküli szerelemért.
Érdekes, színes egyéniség bontakozik ki a könyv lapjain, akinek harcai hozzájárultak ahhoz, hogy ma mát szabadabb a felfogás a családi élet, a szerelem, a gyermeknevelés kérdésében a kapitalista társadalomban is.