Kiszely Gábor
Állambiztonság 1956–1990
500Ft
Szállítási költség
Készleten
- Példány állapota: jó
Kiszely Gábor kiemelkedő sikerű ÁVH – egy terrorszervezet története című könyve után a politikai rendőrség nem kevésbé vitatott és kényes témáját dolgozta fel a tőle megszokott alapossággal. Az eredeti dokumentumok, levéltári anyagok, egykorú jelentések és bizalmas iratok ismertetése nyomán az olvasó előtt feltárul egy embertelen, erkölcs nélküli rendszer működése, belső mechanizmusa.
A könyv időrendi sorrendben mutatja be a kádári restauráció, az azt követő megtorlások és a „puha diktatúrának” nevezett több mint három évtized állambiztonságának ténykedését. A szerző kiemelten foglalkozik az ÁVH átalakításával, a Nagy Imre-ügy koncepciójának megvalósításával, a katolikus egyházba beépült ügynökhálózat történetével és a politikai rendőrség belső konspirációjával. Megismerhetjük a hazai értelmiség elleni megfigyelések és titkos műveletek hátterét (például a Tiszatájjal kapcsolatos botrányt), a hírhedett Lord-akció tervét és kudarcát.
A politikai rendőrség működtetőinek és munkatársainak időnként megdöbbentő hozzá nem értése és szakmai analfabetizmusa arra a kérdésre is választ ad, hogy miért bizonyult végül tehetetlennek a rendszer egésze az értelmiség köréből induló „fellazítással” szemben, így akaratlanul is megnyitva az utat a reformokat, változtatásokat követelő törekvések előtt.
- Kiszely Gábor
- 1
- jó