Békés Csaba

Az 1956-os magyar forradalom a világpolitikában

900Ft Szállítási költség info shipping cost

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadás éve: 1996
  • ISBN: 9630459795
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 183

Az 1956-os magyar forradalom nemzeti történelmünknek az az eseménye, amely Magyarországot egész évszázadunkban a legnagyobb világpolitikai szerephez juttatta. Másfelől, soha olyan nyilvánvaló nem volt, mint azokban a drámai hetekben, hogy Magyarország sorsa, jövője, döntő mértékben a világpolitikától, elsősorban a nagyhatalmak erőviszonyától és a köztük folyó küzdelmektől és egyezkedésektől függ.
Sokan és sokat írtak már ezekről az összefüggésekről – jórészt a korabeli sajtó, a nemzetközi politikai irodalom és persze, feltételezések alapján. Csak a legutóbbi években nyíltak meg – itthon és külföldön, nyugaton és keleten – a külügyi, illetve pártlevéltárak, amelyeknek anyaga nemcsak támpontokat ad, hanem bizonyítékokkal is szolgál arra, hogy a különböző eddigi feltevések helyesek vagy hibásak voltak-e.
Az 1956-os Intézet munkatársai más hazai és külföldi kutatókkal együtt igyekeztek késedelem nélkül megragadni ezt a lehetőséget, s Moszkvától Washingtonig és az ENSZ New York-i levéltárig, Párizstól és Londontól Varsóigés Jeruzsálemig összegyűjteni a magyar ügyre vonatkozó legfontosabb dokumentumokat. (Ezek egy része ma már nyomtatásban is hozzáférhető különböző hivatalos okmánytárakban és egyéb tematikus dokumentum-válogatásokban.)
Békés Csaba kötete elsőként vizsgálja és elemzi ezen óriási forrásanyag alapján az 1956-os magyar forradalom nemzetközi vonatkozásait, a nagyhatalmak reakcióit és az ESZ szerepét, valamint a felkelések a világpolitikára gyakorolt hatását. A könyv nem csupán a magyarországi eseményekkel egyidőben lezajlott lengyelországi és közel-keleti válság kölcsönhatásait elemzi, hanem ezeket egy olyan történeti-politikai koordinátarendszerben helyezi el, amelynek meghatározói: a második világháború után megszületett európai érdekszféra-politika és az ekkor kialakulóban lévő szuperhatalmi egyensúly, illetve a kelet-nyugati viszonyt 1953-56 között meghatározó nemzetközi enyhülés. Ennek alapján a szerző számos olyan illúzióval számol le, amelyek mindmáig jelentősen megnehezítik, hogy Magyarországnak a világpolitikában játszott szerepéről, lehetőségeiről, mindenkori mozgásteréről a közvéleményben az eddiginél reálisabb, megalapozottabb kép alakuljon ki.
A kötetben közölt dokumentumok kivételes lehetőséget nyújtanak a döntéshozatal legmagasabb szintjét képviselő nagyhatalmi diplomáciai források, valamint a Nagy Imre-kormány külpolitikáját tükröző okmányok együttes tanulmányozására.