Nagy Olga, a Magyarországon is jól ismert kolozsvári folklorista jelen kötete az ÚMNGY sorozat „egyéniségkutató” köteteinek hagyományait követi. Mesemondója, Cifra János igen eredeti tehetség volt. Cigány származású, de világnézete, erkölcsi értékrendje megegyezik mindazzal, amit a Maros menti Koronka református magyar parasztsága is magáénak vall. Már apja, nagyapja, akiktől meséit tanulta, sem tudott cigányul, s egy „negyvennyolcas világot” is megért öreg cigény mesemondó is magyarul mesélt neki gyermekkorában. Magyar, cigány és néhol román archaikus, mitikus világkép tárul fel egy erős református öntudattal rendelkező, falusi magyar mesteremberré vált mesemondó előadásában, aki mindezt kálvinista szemmel és hevülettel kommentálja.
Izgalmas szellemi kaland Nagy Olga segítségével felfedezni népköltészetünknek ezt a különlegesen értékes és napjainkban már feltárhatatlan tartományait.
A magyarországi kiadványokból addig csak elvétve megismerhető Maros menti ún. a-zó nyelvjárással igazából ebben a kötetben találkozhat az olvasó.