Petr Rákos
Corvina, azaz A hollók éve
900Ft
Szállítási költség
Elfogyott
- Példány állapota: jó
- Kiadás éve: 1998
- Nyelv: Magyar
- Oldalak száma: 285
Petr Rákos (1956-1994) regénye 1993-ban jelent meg a prágai Cesky spisovatel kiadó gondozásában. A Corvina a széles skálájú és gazdag, az alig észlelhető iróniától a misztifikáción keresztül a helyzetgroteszkig terjedő humorával szórakoztatóan és intelligensen játszadozik a komoran romantikus hollómotívummal. A könyvben csak úgy hemzsegnek a gondolatok. A „hollólógus” Rákosnak kétségkívül legnagyobb erőssége a bizonyos értelemben kizökkentett és a szövegbe szublimált intellektus. Csak sajnálhatjuk, hogy Rákos regénye nem korábban látott napvilágot. Annyira magával ragadó, eredeti, gondolatébresztő szövegről van ugyanis szó, amely napjaink szerteágazó modernista áramlatai között is sajátos és értékes helyet vívhat ki magának.
Rákos bravúrosan kezelt kifejezési eszköze a jelzők feltartóztathatatlan áradása, szürrealista fogalomkötegek, melyekből egy abszurd és egy misztikus alternatív világ bontakozik ki.
Rákos szövegében a holló végső soron az alkotóerő és a szerzői önkény szüleménye. Az emberi élet finom szövésű parabolája, „szándékolt” véletlenség: árad belőle az írás öröme, kedveli és követeli a véletlenek, hangulatok, dekoratív, blaszfémikus és költői lélektani mozzanatok összjátékát.
A modern prózaírás legjobb hagyományaira támaszkodó kötet eredeti, sajátos hangvétele az új prózai törekvések legjavából való