Szegő László (szerk.)
Csikóink kényesek
500Ft
Szállítási költség
Készleten
- Példány állapota: közepes
- Kiadó: Európa
- Kiadás éve: 1977
- ISBN: 9630707675
- Nyelv: magyar
- Oldalak száma: 317
A Magyarországon élő kolompár cigányság különleges történelmi-társadalmi helyzete az európaitól sok tekintetben különböző népköltészetet hozott létre. Ez a cigány népcsoport mind a mai napig megőrizte anyanyelvét, szellemi kultúrájának épségét, s a más népektől átvett szellemi javakat sajátosan egyedi szintézisbe ötvözte. A cigányságnak ez a szellemi rugalmassága tette lehetővé, hogy évszázadok során kialakuljon az a gazdag cigány folklór, mely ma is folyton fejlődik, gazdagodik, s mely ma Európa legélőbb, legvirágzóbb népköltészete. Ezt a sokszínű, szokatlan ritmusú népköltészetet – noha itt él és virágzik hazánkban – mégiscsak kevéssé ismerjük, s amit ismerünk, azt is egzotikusnak érezzük.
Szegő László, a hazai cigányság folklórjának kiváló ismerője és gyűjtője, ebben a kötetben teljes keresztmetszetét adja a kolompár cigányság népköltészetének. A változatosan gazdag gyűjtemény anyagát Szegő László kisebb részben múlt századi, nagyobb részben mai gyűjtésekből válogatta, s a ciklusmeghatározó népdalokat cigány nyelven is közli, hogy az eredeti alkotás ritmusát, rímelhelyzését, hangulatát jobban lehessen érzékelni.
Szegő László kitűnő utószava átfogó képet rajzol a hazai cigány kultúra múltjáról és jelenéről, és nagy szakmai hozzáértéssel elemzi a cigány folklór sajátosságait.