Szoboszlay György 1946-47-ben a szovjet hadifogságban írt naplója igazi kuriózum, ehhez hasonlót a szakirodalom nem ismer. A szovjet táborokban nem engedélyezték ugyanis feljegyzések, naplók stb. készítését, vagy ha készültek is effélék, azokat nem hozhatták haza, nehogy információk szivárogjanak ki szovjet táborokban uralkodó embertelen körülményekről, a kényszermunkáról. Szoboszlay naplója a fogság alatt készült: nem visszaemlékezés, nem az események utólagos, naplószerű összefoglalása. Forrásértékét számtalan névsor is emeli.
Szoboszlay György (1909-1992) magyar királyi főhadnagy (miskolci magyar királyi 13. Görgey Artúr honvéd gyalogezredben), népiskolai tanító, leventeoktató, tényleges katona, a háború után vájár, tanár és iskolaigazgató volt a Borsod megyei Felsőnyárádon.
1945. május 10-én esett szovjet hadifogságba Ausztriában. Innen az Azovi-tenger partján fekvő Taganrogba, majd a Moszkva melletti tusinói táborba került, ahonnan 1947 júniusában tért haza falujába.
A naplóban beszámol a rabélet eseményeiről, az ellátásról, a munkáról, az emberi kapcsolatokról, a hazatérés utáni tervekről és a tábor politikai és kulturális életéről is, a hazatérés örökös latolgatásáról.
Mit csinál a fogoly a tábori élet „szabadidejében”? Mert mindig éhes, főz – elméletben, szóban persze, és Szoboszlay György lejegyezte a hallott recepteket is.
A fogoly hazaálmodja magát, és egyetlen jelszava van: Szkoro damoj! vagyis Gyorsan haza!
Bővebben a naplóról: http://hadifogolynaplo.inform-line.eu/