Fekete Erzsébet

Kender, Kender, de szép tábla kender (dedikált)

1490Ft Szállítási költség info shipping cost

Szerző által dedikált példány.

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadó: Credo Alapítvány, Intermix
  • Kiadás éve: 2004
  • ISBN: 9639111708
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 79

Jól ismerem a szerzőt és hagyományápoló tevékenységét. Mondhatom ezt minden túlzás nélkül, hiszen egyazon kisközségben élünk születésünk óta, és a Szalókai Általános Iskolában tanítunk mindketten 1990-től, amikor Szalókán az elemi iskola általános iskolává fejlődhetett.
Erre az időszakra, azaz a ’90-es évek elejére vezethető vissza Fekete Erzsébet hagyományőrző munkájának a kezdete. Hagyományápoló célkitűzését komoly akarat, lelkiismeretes hozzáállás és gyakorlati munka követte. Az iskolában létrehozta a „Hagyományőrző kört”, amely azóta is működik, és eredményes munkát tudhat maga mögött.
A szerző és mindazok, akiknek szívügye a néphagyományok ápolása, jól tudják, hogy milyen nagy jelentőséggel bír egy-egy nép életében a hagyományőrzés. Nem lehet kivétel ez alól Kárpátalja magyar anyanyelvű lakossága sem. Hiszen egyik fontos láncszeme megmaradásunknak az, ha a felnövekvő nemzedék ismeri a hagyományainkat és tovább is viszi azt. Ne gondoljuk azt mégsem, hogy a hagyományőrzésnek csak napjainkban van ilyen jelentősége. Elődeink nagyjai is ismerték a néphagyományokban rejlő erőt, és hangoztatták annak fontosságát. Széchenyi István erről így írt: „Csak addig él egy nemzet, amíg vannak hagyományai”. Bizonyára ez a jelentős gondolat is ösztönözte a szerzőt arra, hogy azon kevesek táborát gyarapítsa, akik őszinte szívügyüknek tekintik az itt élő magyarság hagyományainak ápolását. Szükség is volt erre a hagyományőrző munkára, mert Szalókán is a feledés homálya kezdte fenyegetni a helyi népszokásokat. Köztudott az a tény, hogy a ’90-es éveket megelőző évtizedek nem igen nyújtottak lehetőséget a néphagyományaink ápolására (tanítására), vagyis egy korosztály úgy élt Kárpátalján, hogy keveset ismert meg népének hagyományaiból. A ’90-es évek elején viszont lehetőség nyílott az iskolákban a néprajz tanítására, ahol erre igényt is tartottak. A Szalókai Általános Iskola azok közé sorolható a kárpátaljai oktatási intézmények sorában, ahol a kezdettől fogva beindulhatott a néprajz és a hagyományőrzés tanítása: komoly hozzáállás mellett.

Friss könyvek a címlapról