Dr. Bohn Péter, Marczell Ferenc (szerk.)
Magyarország mélyfúrási alapadatai 1892-1973
3490Ft
Szállítási költség
A borító enyhén kopott.
Elfogyott
- Példány állapota: jó
- Kiadó: Magyar Állami Földtani Intézet
- Kiadás éve: 1981
- Nyelv: magyar
- Oldalak száma: 1241
Magyarország földtani megismerésének története, kutatásának folyamata elválaszthatatlanul kapcsolódik a geológia legfontosabb feltárási eszközéhez, a mélyfúrásokhoz. Ugyanakkor sem az elméleti, sem a gyakorlati földtan nem nélkülözheti a fúrások által szolgáltatott adatokat és információkat. Ezért mindig időszerű ezeknek az adatoknak közreadása rendszerezett formában.
1963. évtől kezdődően évente elkészülnek a megvalósult, érdemi földtani információkat szolgáltató fúrások adatait tartalmazó kötetek. Ezek hasznossága széles körben bevált, a földtani kutatások minden területén rendszeresen történő alkalmazhatóságuk régen bizonyított tény. Éppen ezeknek a „mélyfúrási alapadat” köteteknek a tervezés, a kutatások előkészítése és megalapozása során való felhasználhatósága világított rá az 1963 előtt mélyített fúrások alapadatgyűjteményének hiányára.
A sürgető igény kielégítése, a hazai földtani kutatások legnagyobb terjedelmű dokumentatív sorozatának teljesebbé tétele szándékával állítottuk össze a retrospektív mélyfúrási alapadatgyűjtemény első kötetét.
Előzetes felméréseink alapján hat kötetben adjuk közre az 1962 előtt mélyített fúrások alapadatait. A kötetek területi bontásban tartalmazzák az ország egyes tájegységein mélyült fúrások adatait, az eddig közreadott mélyfúrási alapadat kötetekben kialakított sorrend szerint. Így ez első kötetben három tájegység: Nyugat-Magyarország, a Kisalföld és a Dunántúli-középhegység északkeleti részének fúrásai szerepelnek. Ezen túlmenően igyekeztünk az előző kötetek szerkesztési elveihez ragaszkodni, mind a szakmai, mind a technikai megoldások terén.
Szükségesnek tartjuk azonban néhány, az eddigiektől eltérő változtatás ismertetését. A régi fúrások és a jelenlegi központi átszámozási rendszer adatainak összefüggéseit külön listákban adjuk meg, elsősorban a Tatabánya, Dorog környéki szénkutatásokra.