A Holocaust az Alpok előtt, a Halálerőd, a Munkaszolgálat Magyarország határán c. munkái után Szita Szabolcs a magyar deportáltak ausztriai sorsát követi nyomon. Új könyve a magyar háborús tragédia egy alig ismert fejezetének első tudományos összefoglalása.
Új összefüggéseket tár fel az Eichmann-kommandó budapesti és bécsi tevékenységéről, a német terrorgépezet működéséről. Bemutatja a magyarországi cionisták, Kasztner Rezső és társai több embermentési próbálkozását. Tárgyalásaik eredményét, a debreceni, szegedi és szolnoki gyűjtőtáborokból a deportáltak egy részének Auschwitz-Birkenau helyett a Bécshez közeli Strasshofba szállítását.
1944 júliusától 15 000 magyar zsidó végzett családostól kényszermunkát a Reichsgau Groß-Wien és Niederdonau területén. A szerző sokoldalú áttekintést nyújt táboraikról, mindennapjaikról, a túlélésért vívott küzdelmükről.
Az Utak a pokolból százezernyi magyar megrendítő sorsáról ad számot. Külön értéke, hogy több deportált csoportról, a mauthauseni foglyokról veszteséglistát is tartalmaz. Gazdag dokumentációja szerint 1944–1945-ben a magyar zsidók vesztesége az annektált Ausztria területén elérte a 22 000-24 000 főt.