Szentkuti Károly

www.szechenyi.hu

700Ft Szállítási költség info shipping cost

Elfogyott

  • Példány állapota:
  • Kiadó: Magánkiadás
  • Kiadás éve: 2014
  • ISBN: 9631206440
  • Nyelv: magyar
  • Oldalak száma: 126

A ​könyv története napjainkban játszódik a nagycenki kastélyban, ahova táborozni érkeznek 12 -16 év közötti fiatalok. Van, aki önszántából jött el, van, kit szülei erőltettek, s vannak olyanok is, akik csak el akarják ütni az időt. A táborlakók ez alatt a tíz nap alatt együtt élnek a kalandvágyó, az érzékeny, a szenvedélyes, a csalódott, a sikeres, vagyis a hús-vér Széchenyi Istvánnal is.
Azért, hogy az olvasó még közelebb kerüljön a legnagyobb magyarhoz, a könyv egyes fejezetei az ő korában játszódnak. Átélhetjük vele a lipcsei lovaskalandot, ott vagyunk Pozsonyban az akadémia megalapításánál, elutazunk Londonba a Lánchíd építése ügyében, hajózunk a Vaskapunál a Dunán, és mellette vagyunk Döblingben is.
A tábor ideje alatt a fiatalok nemcsak Széchenyit, de önmagukat és egymást is jobban megismerik. Sok mindent megtanulnak a múltról, de azt is megértik, hogy ezen a múlton épül a jelen és a jövő. A nemzedékek élete összefonódik.
Ugyanakkor a hősök ízig-vérig őszinte és szókimondó mai diákok. Ez a nyár azonban többük életét alapvetően változtatja meg. Fellobban egy kamaszszerelem is. Végül kis közösséggé érnek, és hazafelé a vonaton már egy kupacban ülve találgatják, miként oszthatnák meg felismeréseiket, élményeiket másokkal is. Végül megszületik a döntésük; készítenek egy weblapot, www.szechenyi.hu néven.
Mindazoknak ajánlom ezt a könyvet, akiket érdekel Széchenyi István élete és munkássága. A célom az volt, hogy ne egy bronzba merevedett alakként, hanem mindenre fogékony, európai gondolkodású reformerként tekinthessünk rá, aki legnagyobb feladatának a haza sorsának előremozdítását tartotta.
Szentkuti Károly

A könyv az Országos Széchenyi Kör támogatásával készült, s ez nem véletlen, hiszen a civil szervezet célkitűzései közt talán a legfontosabb, hogy a fiatalok ismerjék meg a „Legnagyobb Magyar” munkásságát, írásait, s találják meg azokat a gondolatokat, melyek számukra is iránymutatók lehetnek. Az elmúlt közel negyven évben számtalan rendezvényünk volt, vetélkedőket szerveztünk, 1986 óta több mint 50 táborba hívtuk a diákokat, kiadványokat, kiállításokat juttatunk el az iskoláknak. Most egy különleges könyvvel jelentkezünk. A szerző, Szentkuti Károly évtizedeken keresztül tanulmányozta Széchenyit, 10 évig a kastélyában lakott, mint muzeológus és mellékesen olvasótábort is vezetett – nem tankönyvet írt, hanem az embert mutatja be, s azt a lehetőséget, ami mindenkinek megadatik, hogy magunkat is megreformáljuk. Széchenyi szavaival: „Csak magunkban a hiba, de egyszersmind magunkban is a feltámadási erő.”
Széchenyi István nem járt egyetemre, tudásának két alapköve a könyvek és a tapasztalat. Utazásaira ládányi könyvvel indult, s tanulmányozta az adott ország történelmét, irodalmát, a technika vívmányait, de közgazdaságtannal, alkotmányjoggal, vagy filozófiai kérdésekkel is foglalkozott.
Ezt javasolja kortársainak: „Csinosítsuk értelmünket, terjesszük tapasztalatainkat, keressük fel a tudóst, társalkodjunk az elmetehetőssel, nagyobbítsuk könyvtárainkat, jutalmazzuk a tudományokban, művészetekben fáradozót, haladót, üljünk kocsira, szálljunk hajóra s nézzük a világot – s emeljük hazánkat a dicsőbb nemzetek sorába!” (Hitel)
Kívánom mindenkinek az olvasás örömein túl, hogy kezdjen el ismerkedni Széchenyivel, az izgalmas reformkorral, s a XXI. század elején találja meg a gyors változások mellett a közel 200 éve írt mondatok igazságát.
Péchy Mária, Országos Széchenyi Kör elnöke

Friss könyvek a címlapról